Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Kolečkové brusle

Ložiska - co znamená ABEC?

Všechna práva vyhrazena. SportObchod.cz s.r.o.Ložiska jsou jednou z nejdůležitějších částí bruslí. Mají výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Kvalitnější ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a pro Vás znamenají menší námahu.

LožiskaKvalitu ložisek posuzuje a zkoumá normalizační komise ložisek v USA Annular Bearing Engineering Committee. Z tohoto názvu plyne označení ložisek ABEC, které dnes používá většina výrobců in-linových bruslí.

Norma ABEC nám udává pouze přesnost výroby ložisek. Už nám ovšem neříká, jak je to s použitým materiálem a hladkostí povrchu ložiska. Všeobecně rozšířená představa, že čím vyšší ABEC tím kvalitnější ložisko, NENÍ PRAVDIVÁ! Lehce se tedy můžete setkat s tím, že se značková ložiska třídy 5 pojedou mnohem lépe než třída 9 na bruslí z hypermarketu.

U některých značek se můžeme setkat také s ložisky SKF, ILQ čí SG (typické pro firmu Rollerblade). Pro snadnou orientaci můžete použít jednoduché pravidlo - ložiska SG7 jsou minimálně stejně kvalitní než ložiska normy ABEC 7.

Jaká ložiska tedy zvolit?

Ač to možná výše nevypadá, je to velmi snadné. Třída ložiska je směrodatným ukazatelem u značkových výrobců. Čím je třída vyšší, tím brusle lépe pojedou.

Pokud brusle nebudete kupovat u nás, je nejlepší si brusli vzít do ruky a kolečka roztočit. Kvalitní ložiska by měly vykazovat následující vlastnosti

  • Podobná doba točení všech koleček
  • Plynulý dojezd (pozor na cukání)
  • Absolutně tichý chod

Pokud si kupujete samotná nová ložiska, doporučujeme řídit se osvědčenou značkou, cenou a popřípadě radou někoho, kdo má s podobnými ložisky zkušenosti, a až v druhé řadě vybírat podle třídy ABEC.

Co nám vlastně norma ABEC udává?

Norma ABEC nám udává možnou odchylku ložiska od přesných rozměrů. Čím vyššího čísla dosahuje, tím vyšší je přesnost ložiska. Norma ABEC je udávána pouze lichými čísly. V nejlevnějších bruslích naleznete ložiska ABEC 3. Nejrozšířenější a jsou v dnešní době ložiska ABEC 5 a ABEC 7. Pro fanoušky sportovní a rychlé jízdy jsou potom určená nejkvalitnější ložiska nesoucí označení ABEC 9.

Všechna práva vyhrazena. SportObchod.cz s.r.o.
Porovnat kolečkové brusle